Trško jedro Pilštanj
Pilštanj je eno najstarejših in zgodovinsko najpomembnejše naselje na Kozjanskem oz. v Obsotelju, danes je naselbinski kulturni spomenik. Oblikovalo se je predvsem kot izjemna strateška postojanka, saj je od tu omogočen širok razgled po celotnem južnem območju. Tako je bila na Pilštanju tudi ena od obveščevalnih postaj, ki je s kresovi naznanjala prihod Turkov v deželo.
Leta 1404 je Pilštanj prvič omenjen kot trg, leta 1432 pa so mu podelili trške pravice in s tem tudi pravico do sejma na dan farnega patrona sv. Mihaela, leta 1505 pa pravico do sejma na dan svetega Primoža in Felicijana ter kasneje še do štirih letnih sejmov. Trg Pilštanj, kot načrtno postavljeno naselje v zgodnjem srednjem veku, ima tlorisno zasnovo s pravokotnim tržnim prostorom in vodnjakom na sredini, kjer poleg farne cerkve v tihoti samevajo trške hiše z lepo členjenimi fasadami in kamnitimi klasicističnimi bidermajerskimi portali iz prve polovice 19. stoletja. Te srečamo na hišnih številkah 14, 16, 20 in 22 in pričajo o nekdanjem blagostanju prebivalcev.
Ohranjen je tudi star sramotilni steber »pranger«, ki utegne biti iz 17. stoletja, torej enako kot v Podsredi. Gre za redek relikt predterezijanskega sodstva, kakršnih se je na slovenskem ozemlju ohranilo zelo malo. Pilštanj se ponaša s srebrnim pečatnikom trga, ki je eden najlepših in nosi napis »Sigillium civitatis Peilnstain« in ima v sredini pilštanjski grb. Danes ga hrani Posavski muzej v Brežicah. Pilštanj se lahko ponaša kar z dvema gradovoma, danes oba žal v razvalinah. Že v 10. stoletju je bil zgrajen grad Peilenstein, pozneje pa še grad Hartenstein. Prvi sodi med najstarejše gradove na Slovenskem.