VSE, KAR MORATE VEDETI O COVID19
Občinski štab civilne zaščite je pripravil ključne informacije, ki vam bodo v pomoč pri prepoznavanju znakov z okužbo COVID-19 in kako ravnati med okrevanjem doma. Povzeta so še navodila za širjenje okužbe s koronavirusom.
COVID-19
Simptomi, ki so pojavijo 2-14 dni po izpostavitvi virusu SARS-CoV-2:
- vročina
- kašelj
- občutek težke sape.
Ni nujno, da so prisotni vsi simptomi. Simptomi so lahko prisotni v blažji ali hujši obliki. Okuženi so lahko tudi popolnoma brez simptomov, asimptomatski. Starejši in kronični bolniki so zaradi pridruženih bolezni nagnjeni k hujšim potekom okužbe.
V primeru, da obstaja sum na COVID-19, najprej pokličete v Zdravstveni dom Šmarje pri Jelšah na številko 03/818 37 00 in se pogovorite z zdravstvenim osebjem. Zdravnik odloči, če je testiranje smiselno.
Testiranje v večini primerov ni več smiselno, ker je ukrepanje pri asimptomatskih in pri tistih z lažjim potekom bolezni, ne glede na rezultat testiranja, enako. Če smo na testiranju negativni, imamo lahko lažen občutek varnosti, že naslednji dan pa smo lahko izpostavljeni kontaktu s potencialno pozitivnim. Torej, vsi se moramo vesti kot potencialno pozitivni, če želimo upočasniti širjenje okužbe.
Trenutno je testiranje smiselno le pri tistih, ki potrebujejo bolnišnično oskrbo, za katero se odloči zdravnik!
Navodila pri potencialno okuženih z novim koronavirusom v domači oskrbi
Zdravljenje je simptomatsko. Ker nimamo učinkovitega zdravila, lajšamo simptome podobno kot pri drugih virusnih obolenjih. Zvišano telesno temperaturo si lahko znižujete z antipiretiki (zdravili, ki znižujejo povišano telesno temperaturo). Zaužijte dovolj tekočine in počivajte. Upoštevajte navodila vašega osebnega zdravnika.Z namenom širjenja upoštevajte naslednja navodila:
- Izolacija. Izogibajte se stikom z drugimi ljudmi.
- Dokler ne okrevate, ostanite doma.
- Večina časa preživite v drugi sobi kot ostali družinski člani, če je to mogoče.
- Omejite stike z družinskimi člani.
- Redno prezračujte prostore, v katerih ste. Prezračite prostor za 5-10 min, večkrat dnevno.
- Upoštevajte higieno kašlja.
- Skrbno si umivajte roke z milom in vodo, po potrebi jih tudi razkužujte.
- Uporabljajte svoj jedilni pribor, milo in brisače.
- Redno čistite površine s čistili.
- Svoje perilo operite s pralnim praškom na vsaj 60 stopinj.
V primeru poslabšanja stanja (poslabšanje kašlja z gnojnim izpljunkom, težko dihanje, pojav pospanosti in zmedenosti …) se po telefonu posvetujte z osebnim zdravnikom glede nadaljnih ukrepov.
Štab CZ Kozje (povzeto po NIJZ)