Gradnja ultra hitrega optičnega omrežja
Gradnja ultra hitrega optičnega omrežja
24. 7. 2019
Polona Z.
805
V sredo je na javni predstavitvi največje tuje investicije v Sloveniji v zadnjih letih družba RUNE Enia d.o.o. predstavila projekt izgradnje širokopasovnega optičnega omrežja na slovenskem podeželju, ki bo končnim uporabnikom omogočalo hitrosti prenosa do 10 Gb/s. Gradnja omrežja bo trajala 3 leta in bo zajela približno tretjino vseh gospodinjstev v Sloveniji, ki prostorsko gledano pokrivajo kar 70 % ozemlja države. V tem času bo družba RUNE Enia slovensko podeželje povezala z več kot šest tisoč kilometri medkrajevnega širokopasovnega optičnega omrežja.
Na kratko povzemata informacija o gradnji ultra hitrega optičnega omrežja, ki jo je zapisal mag. Andrej Flis:
- Omrežje, ki ga bodo postavili v okviru projekta RUNE, bo omogočalo hitrosti prenosa do 10 gigabitov (Gb) na sekundo. Gradnja bo trajala tri leta in bo zajela približno tretjino vseh gospodinjstev v Sloveniji, položili pa bodo več kot 6000 kilometrov optičnega kabla.
- Omrežje bo odprto, kar pomeni, da bodo lahko storitve omrežja pod enakimi pogoji najeli vsi operaterji.
- Vrednost projekt je ocenjena na 200 mio evrov. Projekt je finančno podprl Sklad CEBF za širokopasovno povezovanje Evrope. Med investitorji sta tudi Evropska komisija in Evropska investicijska banka. Sklad CEBF je večinski lastnik podjetja RUNE Group s sedežem v Luksemburgu, ki je 100-odstotni lastnik podjetij RUNE Enia za Slovenijo in RUNE Crow za Hrvaško.
- Slovenija je razdeljena na 42 območij. Na šestih območij bodo pričeli izvajati dela že v letošnjem letu. Prva občina, kjer se bo ultra hitro širokopasovno omrežje pričelo graditi je Občina Šentilj z okoliškimi občinami. Sledi jim občina Litija z okoliškimi občinam. V naslednjem letu pa se bo pospešeno nadaljevala gradnja tudi na drugih območjih, kamor spadajo tudi občine Savinjske regije.
- Občina lahko na povezavi https://www.ruralnetwork.eu/si.html#provjera preveri, ali je določena lokacija predvidena v projektu.
- Na območjih, ki jih projekt RuNe ne bo zajel, pa bo internetno povezavo zagotovil projekt GOŠO3, ki ga vodi MJU. Trenutno je MJU objavili javni poziv vsem zainteresiranim operaterjem, da izkažejo svoj tržni interes za gradnjo dostopovnih širokopasovnih omrežij elektronskih komunikacij naslednje generacije, ki bodo v smeri proti uporabniku ves čas omogočala pasovno širino vsaj 30 Mb/s. Po informacijah, naj bi tudi projekt GOŠO3 omogoča hitrosti >1Gb. Projekt naj bi zaživel jeseni 2019.